top of page

BAZA LOKALNYCH INSTYTUCJI

Czy wiesz, że...

...historia naszego Sołectwa to również historia instytucji takich jak Ochotnicza Straż Pożarna, szkoła podstawowa, czy ostatnio powstałe Stowarzyszenie „Koło Kobiet” nawiązujące swą tradycją do Koła Gospodyń Wiejskich. Choć Biskupice pamiętają czasy, gdy istniało ich więcej, to ta niewielka ilość form aktywności społeczeństwa stanowi ważny element na mapie miejscowości.

 

Społeczna Szkoła Podstawowa im. gen. Edmunda Taczanowskiego w Biskupicach

 

W kilku zdaniach nie da się również opisać historii tutejszej szkoły. Na przełomie XIX i XX wieku nauka bowiem odbywała się potajemnie – częściowo była ona prowadzona w pałacu przez hrabianki Taczanowskie, które uczyły niektóre chłopskie dzieci czytać i pisać. Zamożniejsi gospodarze posyłali zaś swe dzieci „na naukę” do nauczyciela Bocianowskiego. Zaczątkiem prawdziwej szkoły był jednak rok 1919 – we wsi pojawił się wówczas nauczyciel Duszyński, którego utrzymywano na koszt gminy Rzgów. Szkoła swą działalność zaczęła zaś w dniu 15 września 1920 roku jako dwuklasowa Publiczna Szkoła Powszechna w Biskupicach. Początkowo mieściła się ona w prywatnym domu Andrzeja Andrzejewskiego. W roku 1931/1932 przeniosła się jednak do wybudowanej Strażnicy OSP, w której znajdowały się dwie klasy lekcyjne. Jedna sala lekcyjna była również wówczas utworzona w domu małżeństwa Reder. Trudnym dla nauczania polskości okazał się okres II wojny światowej – w 1940 roku zostaje utworzona szkoła niemiecka, w której nauczanym językiem jest niemiecki. Mimo tego Maria Reder nie poddała się w walce o polskość. Narażając życie swoje i rodziny potajemnie nauczała języka polskiego kilkorga dzieci w prywatnym domu. W dniu 10 października 1945 roku szkoła zostaje przeniesiona do pałacu, w której mieści się do chwili obecnej. W roku 2013 mimo protestów mieszkańców gmina Grodziec zlikwidowała szkoły w Biskupicach i Lipicach. Mieszkańcy założyli jednak Stowarzyszenie „Razem dla Szkół”, które od tamtej chwili prowadzi obydwie placówki jako społeczne szkoły podstawowe, w których dzieci nieodpłatnie pobierają nauki w klasach od I-VI. Ponadto w Biskupicach działa oddział przedszkolny.

 

Stowarzyszenie „Koło Kobiet” w Biskupicach

 

W latach pięćdziesiątych XX wieku w Biskupicach zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich. Jego inicjatorką była Maria Reder – pierwsza przewodnicząca Koła. Na jego czele kolejno stały Anna Żmudzińska, a następnie Irena Andrzejewska (z domu Żmudzińska). Organizacja ta była bardzo aktywna – prowadziła działalność edukacyjną, kulturową, organizowała majówki i potańcówki. W latach siedemdziesiątych utworzony został nawet ludowy zespół „Biskupianki”. Aktywnie rozwijała się również współpraca Koła z OSP i szkołą. Niestety organizacja ta została rozwiązana. Na przełomie roku 2014 i 2015 odżywać jednak zaczął duch tamtych lat. Wspomnienia i hart ducha starszych mieszkanek pobudziły do działania młodsze kobiety. W rezultacie w kwietniu 2015 roku założone zostało Stowarzyszenie „Koło Kobiet”, które tradycją swą nawiązuje do istniejącego tu niegdyś Koła Gospodyń Wiejskich.  

Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach

 

Dokładnej historii tej organizacji nie sposób opisać w kilku zdaniach. Początki OSP w Biskupicach sięgają bowiem lat dwudziestych XX wieku - tworzono ją w latach 1923-1924. Jednym z powodów jej założenia było duże zagrożenie pożarowe, jakie niosły ze sobą licznie występujące tu zwarte zabudowania gospodarcze, wykonane w głównej mierze z drewna i słomianych strzech. Pierwszą Strażnicą w Biskupicach był budynek, w którym obecnie mieści się sklep wielobranżowy prowadzony przez Grażynę i Marka Wróblewskich. Plac pod obiekt, pieniądze na materiały, na murarzy oraz bezpłatny transport ofiarował wsi Stanisław Morawski. Budowę rozpoczęto w 1930 roku. Aktualna Strażnica zaś została wybudowana w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ostatecznie w roku 1985 oddano do użytku Strażnicę oraz Ośrodek Zdrowia. 

bottom of page